Skip to content
Menu
Planeta natury
  • Witam.
  • Kontakt z naturą
  • Kuchenne chwile
  • Zdrowie i uroda
  • Zdrowa dieta
  • Naturalne środki czystości
  • Dekoracje
  • Polityka prywatności
Planeta natury

Rzodkiewka i jej liście

Opublikowano 13 maja, 201915 grudnia, 2019

Rzodkiewka ( Raphanus sativus ) to jedna z odmian rzodkwi zwyczajnej, odmiany uprawne to rzodkiew czarna ( zwana potocznie czarną rzepą ) i rzodkiew japońska. Rodzina to kapustowate do której zalicza się np. kapusta, rzeżucha, brokuł, gorczyca. W zależności od odmiany rzodkiewki różnią się kształtem, kolorem i rozmiarem. Niektóre są czerwone i okrągłe a inne kremowe lub podłużne czerwone z białą końcówką korzenia. Smak rzodkiewki jest ostry , mniej lub bardziej co zależy od gatunku i warto wiedzieć że im jest młodsza tym smak delikatniejszy, dlatego chętnie jest spożywana na wiosnę jako jedna z nowalijek. Uprawiana przeważnie od marca do lipca lecz nawet zimą w warunkach domowych uda nam się ją wyhodować .

Składniki odżywcze : białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone w tym omega 3 i omega 6, witaminy ( C, B1, B2, B3, B6, B9, A, E ), foliany, makroelementy ( fosfor, wapń, magnez, potas, sód ), mikroelementy ( jod, żelazo, miedź, cynk, mangan ), aminokwasy ( izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, cystyna, fenyloalanina, tyrozyna, treonina, tryptofan, walina, arginina, histydyna, alanina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, prolina, seryna ).

Rzodkiewka działa oczyszczająco na przewód pokarmowy ( usuwa bakterie ), oczyszcza i odkaża drogi moczowe, jest moczopędna, pobudza wydzielanie żółci, przyspiesza trawienie, wspomaga pracę wątroby, pomocna w leczeniu przeziębienia i stanów grupowych.
W medycynie ludowej sokiem z rzodkiewki nacierano bolące miejsca w przypadku reumatyzmu. Sok był też stosowany jako środek przeciwpasożytniczy i pobudzający laktację.

Liście rzodkiewki są oczywiście jadalne i mogą być składnikiem sałatek, omletów, zup, koktajli lub mogą być przygotowywane podobnie jak szpinak. Zobacz przepis na pyszne pesto https://www.planetanatury.com/kuchenne-chwile/pesto-z-lisci-rzodkiewki/ Zawartość wielu składników w tym wit.C w liściach jest o wiele większa niż w korzeniach. Warto o tym pamiętać bo przeważnie lądują w koszu na śmieci.
Poniżej przepis na pyszny, wielowitaminowy sok z dodatkiem liści.

Zielony sok z dodatkiem liści rzodkiewki
( sok z podanych składników przygotujemy za pomocą sokowirówki )

  • liście z jednego pęczka rzodkiewki
  • nieduży pęczek natki pietruszki
  • seler naciowy ( opcjonalnie )
  • 3 średniej wielkości marchewki
  • 2 jabłka
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Rzodkiewka czy rzodkiew spożywana jest na surowo, może być również spożywana na ciepło, jednak nie gotujmy jej zbyt długo. Korzystajmy z szybkiego gotowania, takiego jak wok, patelnia, para lub funkcja – grill.
Świetnym dodatkiem do obiadu i nie tylko są rzodkiewki kiszone, można kisić zarówno korzenie jak i liście, wszystko zależy od preferencji smakowych.

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na spożywanie rzodkiewek, szczególnie rzodkwi czarnej. Osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy nie powinny jej jeść, również osoby mające poważne problemy z wątrobą, przewodem pokarmowym, sercem i nerkami a to wszystko z powodu dużej zawartości substancji takich jak olejki gorczycowe, glikozydy i kwasy organiczne.

W kosmetyce szczególnie czarna rzodkiew znalazła zastosowanie w postaci preparatów przeciwłupieżowych i powstrzymujących wypadanie włosów.
Sok stosowany na skórę poprawia jej wygląd, rozjaśnia, pomaga w usuwaniu piegów.

Ważne : korzenie rzodkiewek dłużej zachowają swą świeżość jeśli przed włożeniem do lodówki zostaną usunięte z nich liście.

2 komentarze do “Rzodkiewka i jej liście”

  1. Justyna pisze:
    17 maja, 2019 o 11:26 am

    Nie wiedziałam że liście rzodkiewki można jeść i wykorzystać w sałatce 🙂

    Odpowiedz
    1. Żaneta pisze:
      17 maja, 2019 o 11:50 am

      Można dodać do sałatki, jednak ja ostatnio dorzucam je do koktajli

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Archiwa

Najnowsze komentarze

  • ziemiak - Skrobia ziemniaczana – jak zrobić.

Instagram

Follow on Instagram

Kategorie

Tagi

chleb (3) chleb na drożdżach (4) chleb na drożdżach i zakwasie (2) chleb na zakwasie (2) chleb pszenny (1) chleb w garnku (2) chleb z ziarnami (3) ciasta (2) ciastka (3) ciemny chleb (1) dania fit (1) danie niskokaloryczne (1) desery (3) domowe chleby (2) domowy chleb (4) fit przekąska (2) jak upiec chleb (3) kalendarz zbioru ziół (1) kapusta kiszona (2) kiedy zbierać zioła (1) lecznicze drzewa (2) maseczka do twarzy (2) murzynek ciasto bez jajek (1) na przeziębienie (2) pesto (2) proste danie (1) sok z trawy pszenicznej (1) tamaryszek (1) tamaryszek drobnokwiatowy (1) trawa pszeniczna (1) własny chleb (1) zakwas (2) zakwas na chleb (2) zapiekanka z bakłażanów (1) zapiekanki (1) zapiekany bakłażan ziemniak i mozarella (1) zbieranie ziół (1) zbiór ziół (1) zdrowa dieta (2) zdrowe przekąski (2) zdrowe soki (1) zdrowe słodycze (2) zielone soki (1) zioła (4) łatwe ciasta (2)
©2023 Planeta natury | Powered by SuperbThemes & WordPress