Rzodkiewka ( Raphanus sativus ) to jedna z odmian rzodkwi zwyczajnej, odmiany uprawne to rzodkiew czarna ( zwana potocznie czarną rzepą ) i rzodkiew japońska. Rodzina to kapustowate do której zalicza się np. kapusta, rzeżucha, brokuł, gorczyca. W zależności od odmiany rzodkiewki różnią się kształtem, kolorem i rozmiarem. Niektóre są czerwone i okrągłe a inne kremowe lub podłużne czerwone z białą końcówką korzenia. Smak rzodkiewki jest ostry , mniej lub bardziej co zależy od gatunku i warto wiedzieć że im jest młodsza tym smak delikatniejszy, dlatego chętnie jest spożywana na wiosnę jako jedna z nowalijek. Uprawiana przeważnie od marca do lipca lecz nawet zimą w warunkach domowych uda nam się ją wyhodować .
Składniki odżywcze : białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone w tym omega 3 i omega 6, witaminy ( C, B1, B2, B3, B6, B9, A, E ), foliany, makroelementy ( fosfor, wapń, magnez, potas, sód ), mikroelementy ( jod, żelazo, miedź, cynk, mangan ), aminokwasy ( izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, cystyna, fenyloalanina, tyrozyna, treonina, tryptofan, walina, arginina, histydyna, alanina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, prolina, seryna ).
Rzodkiewka działa oczyszczająco na przewód pokarmowy ( usuwa bakterie ), oczyszcza i odkaża drogi moczowe, jest moczopędna, pobudza wydzielanie żółci, przyspiesza trawienie, wspomaga pracę wątroby, pomocna w leczeniu przeziębienia i stanów grupowych.
W medycynie ludowej sokiem z rzodkiewki nacierano bolące miejsca w przypadku reumatyzmu. Sok był też stosowany jako środek przeciwpasożytniczy i pobudzający laktację.
Liście rzodkiewki są oczywiście jadalne i mogą być składnikiem sałatek, omletów, zup, koktajli lub mogą być przygotowywane podobnie jak szpinak. Zobacz przepis na pyszne pesto https://www.planetanatury.com/kuchenne-chwile/pesto-z-lisci-rzodkiewki/ Zawartość wielu składników w tym wit.C w liściach jest o wiele większa niż w korzeniach. Warto o tym pamiętać bo przeważnie lądują w koszu na śmieci.
Poniżej przepis na pyszny, wielowitaminowy sok z dodatkiem liści.
Zielony sok z dodatkiem liści rzodkiewki
( sok z podanych składników przygotujemy za pomocą sokowirówki )
- liście z jednego pęczka rzodkiewki
- nieduży pęczek natki pietruszki
- seler naciowy ( opcjonalnie )
- 3 średniej wielkości marchewki
- 2 jabłka
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Rzodkiewka czy rzodkiew spożywana jest na surowo, może być również spożywana na ciepło, jednak nie gotujmy jej zbyt długo. Korzystajmy z szybkiego gotowania, takiego jak wok, patelnia, para lub funkcja – grill.
Świetnym dodatkiem do obiadu i nie tylko są rzodkiewki kiszone, można kisić zarówno korzenie jak i liście, wszystko zależy od preferencji smakowych.
Nie każdy jednak może pozwolić sobie na spożywanie rzodkiewek, szczególnie rzodkwi czarnej. Osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy nie powinny jej jeść, również osoby mające poważne problemy z wątrobą, przewodem pokarmowym, sercem i nerkami a to wszystko z powodu dużej zawartości substancji takich jak olejki gorczycowe, glikozydy i kwasy organiczne.
W kosmetyce szczególnie czarna rzodkiew znalazła zastosowanie w postaci preparatów przeciwłupieżowych i powstrzymujących wypadanie włosów.
Sok stosowany na skórę poprawia jej wygląd, rozjaśnia, pomaga w usuwaniu piegów.
Ważne : korzenie rzodkiewek dłużej zachowają swą świeżość jeśli przed włożeniem do lodówki zostaną usunięte z nich liście.
Nie wiedziałam że liście rzodkiewki można jeść i wykorzystać w sałatce 🙂
Można dodać do sałatki, jednak ja ostatnio dorzucam je do koktajli