Sezon na dynie trwa w najlepsze. Można z niej wyczarować wiele pysznych potraw od wypieków począwszy po desery, powidła czy zupy – kremy. Ale stop … tu nie o dynię chodzi, a o jej cenne nasiona, które zazwyczaj się wyrzuca.
Nasiona dyni mają niezwykłe wartości odżywcze. Zatem warto je również wykorzystywać w naszej kuchni, to świetny dodatek do wielu potraw np. chleba, sałatek, deserów a także jako samodzielna przekąska. A w tym przypadku (w przeciwieństwie do nasion dostępnych w supermarketach, które często są zbyt tłuste lub zbyt słone i wbrew pozorom – nieświeże ), możliwe jest dokładne dozowanie ilości dodawanego oleju, soli czy przypraw.
Wartości odżywcze
Nasiona dyni to zastrzyk energii dla twojego zdrowia. Cenne witaminy i minerały. Porcja nasion ¼ szklanki (60 ml), całe i niesolone nasiona dyni to 72 kalorie, 3 gramy białka i 3 gramy błonnika. Uwaga! Nasiona łuskane mają wyższą kaloryczność dla tej samej objętości. Ponadto łuskane, zawierają 3 razy mniej błonnika. Dlatego o wiele bardziej interesujące jest jeść je w całości ( jednak to nie dla każdego, dla mojego żołądka są zbyt ciężkostrawne, zdecydowanie wolę łuskane, jeśli z łupinami to tylko po zmieleniu ). Na tą samą część odniesienia, nasiona dyni zawierają tylko 3 gramy tłuszczu. Zawarte w nasionach tłuszcze są jednonienasycone i wielonienasycone, dobre tłuszcze dla zdrowia i układu sercowo-naczyniowego. Nasiona te nie zawierają cholesterolu !
Oto jak przygotować pestki dyni:
1. Wyczyść
Najpierw usuń nasiona z dyni. Za pomocą sita przepłucz nasiona pod zimną wodą i pamiętaj o usunięciu pomarańczowych włókien. Następnie wysusz nasiona papierowym ręcznikiem.
2. Dopraw
Po osuszeniu umieść nasiona w misce i dodaj wybrane przez siebie przyprawy. Wlej odrobinę oliwy z oliwek. Mieszaj, aby równomiernie rozprowadzić mieszaninę na nasionach.
Kilka sugestii dotyczących wybranych przypraw
- Wędzona papryka i granulowana cebula
- Przyprawy z chili i kminkiem
- Cukier i cynamon
- Czosnek granulowany i świeży parmezan
3. Grillowanie
Rozłóż nasiona na blasze do pieczenia pokrytej pergaminem i umieść w nagrzanym piekarniku do temperatury ok. 200 ° C na 20–30 minut. Wyciągnij nasiona, gdy będą dobrze zrumienione. Zostaw do ochłodzenia.
Jeśli chcemy wykorzystać nasiona np. do chleba to wystarczy je oczyścić i podprażyć na suchej patelni 2 – 3 min.
Wyłuskane lub zmielone w młynku, są świetnym dodatkiem do wielu dań czy koktajli.
W towarzystwie świeżych owoców lub suszonych stanowią pożywną przekąskę.
Większość z nas na pewno zjada je w wersji naturalnej, bez żadnych dodatków. Podobno taka opcja szczególnie jest pomocna w przypadku wychodzenia z nałogu nikotynowego. Można spróbować na pewno nie zaszkodzi a wyjdzie na zdrowie.
Uwaga!
Czy wiesz, że ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych i wielonienasyconych nasiona dyni są podatne na jełczenie? Aby dłużej zachowały świeżość, przechowuj je w lodówce.