Zacznijmy od tego że jest źródłem chlorofilu, działającego leczniczo na nasz organizm. Chlorofil ma działanie ochronne przed promieniowaniem i wolnymi rodnikami, neutralizuje związki o działaniu rakotwórczym, hamuje stany zapalne, oczyszcza organizm z metali ciężkich i innych toksyn, usprawnia pracę tarczycy, poprawia działanie wątroby, układu pokarmowego (poprawia trawienie) oraz wzmacnia układ krwionośny. Tu należy zwrócić uwagę na to że wysokie stężenie tlenu w chlorofilu umożliwia dostarczenie większej jego ilości do krwi. Dzięki temu obserwuje się wzrost liczby czerwonych krwinek oraz stężenia tlenu we krwi przy regularnym piciu soku z trawy pszenicznej, co przyczynia się do poprawy parametrów krwi. Jednym słowem pozytywnie wpływa na cały układ krążenia, równocześnie zwiększając przepływ krwi przez serce.
Ponadto trawa pszeniczna zawiera mnóstwo substancji odżywczych: aminokwasów, wszystkich witamin z grupy B, witaminy A i C, E i składników mineralnych wapnia, fosforu, magnezu, potasu i sodu. Zawiera również dużą ilość enzymów: indolu (chroniącego przed nowotworami), dysmutazy nadtlenkowej (neutralizującej wolne rodniki) oraz katalazy (rozkładającej nadtlenek wodoru, powodujący uszkodzenie komórek). Ponadto w trawie pszenicznej znajduje się enzym PYD1, który stymuluje naprawę cząsteczek uszkodzonego DNA.
Trawa pszeniczna jest dostępna w formie preparatów, ale można ją wyhodować w domu i spożywać na kilka sposobów.
Wyhoduj trawę pszeniczną w domu.
- Nasiona pszenicy moczymy w wodzie przez 8 – 10 godzin. Można zostawić je w wodzie przez całą noc.
- Po upływie tego czasu odlewamy wodę z nasion, które przez następne 2 – 3 dni jedynie płuczemy ( wystarczy raz dziennie) do momentu pojawienia się kiełków.
- Na tym etapie można umieścić wykiełkowane ziarna w pojemniku z ziemią i stale zraszać aby miały wilgoć lub pozostawić w słoju lub wyższym naczyniu i dalej przelewać wodą.
- Postawmy pojemnik w ciepłym miejscu i dbajmy o stałe utrzymanie wilgoci ( można nakryć niezbyt szczelnie pojemnik np. torebką foliową ). W przypadku słoika nie jest to konieczne.
- Gdy trawa osiągnie wysokość ok.15 cm ścinamy ją.
Wskazówka
Aby pozyskać większą ilość soku lepiej nastawić się od razu na duży pojemnik, lub kilka słoików. Wiadomym jest że z jednego słoika wyhodowanej trawy, otrzymamy naprawdę niewiele soku.
W jaki sposób wykorzystać trawę pszeniczną?
Jak już wspomniałam stosować można ją w postaci preparatów (kapsułki, tabletki,) lub soków i wyciągów. Zazwyczaj stosuje się ją w formie soku. Wypija się go na czczo, w celu zwiększenia przyswajalności składników odżywczych. Składniki odżywcze z tabletek z trawy pszenicznej są słabiej wchłaniane niż ze świeżego soku, w związku z tym ich skuteczność i działanie terapeutyczne jest kilkukrotnie niższe. Ponadto wyciąg z trawy może być dodawany do herbaty lub innych napojów. Trawę pszeniczną można również posiekać i dodawć do sałatek czy zup.
Jak zrobić sok z trawy pszennej?
Można to zrobić na dwa sposoby
- Najprościej jest użyć sokowirówki lub wyciskarki do owoców.
- Trawę pszeniczną można również zblendować w niewielkiej ilości przegotowanej, ostudzonej wody. Następnie odsączyć przez sito lub gazę.
Sposób pierwszy jest o tyle lepszy że otrzymuje się czysty sok. Zarówno czysty sok czy ten z dodatkiem wody można zamrażać, bez obawy o utratę wartości odżywczych. W tym celu należy zaopatrzyć się w woreczki lub pojemniki do robienia kostek lodu. Taki zapas soku to świetne rozwiązanie i wygoda w postaci gotowych porcji.
Zdecydowanie taki sok wygrywa z tabletką.
W jakich dawkach przyjmować sok?
Zalecane stosowanie to 30 ml soku dziennie u osób zdrowych, 30-90 ml w stanach chorobowych, tu wyższą dawkę zawsze lepiej konsultować z lekarzem, (więcej o tym na końcu w uwadze).
Trawa pszeniczna jest zalecana szczególnie cierpiącym na przewlekłe choroby np. astma, zapalenie oskrzeli, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba Parkinsona, nowotwory, a także bezsenność, choroby skóry, zaparcia, wzdęcia, nudności.
Stosowanie zewnętrzne soku (w postaci przemywań, płukanek):
- oczyszcza i odżywia skórę twarzy
- wzmacnia włosy
- przyspiesza gojenie ran i siniaków
- działa kojąco przy oparzeniach i zmianach skórnych
Uwaga
Sok z trawy pszenicznej nie jest polecany osobą z problemami układu trawiennego. Sok ten może podrażnić żołądek zatem należy zacząć przyjmowanie małych dawek.
Trzeba też przyzwyczaić się do smaku, krótko mówiąc ,, trudno to przełknąć”.