Drożdże spożywcze to grzyby jednokomórkowe, żyjące na podłożach zawierających cukry proste, przekształcają cukier w dwutlenek węgla i alkohol, dzięki czemu za ich udziałem dochodzi do fermentacji alkoholowej. W środowisku o wyższej temperaturze rozmnażają się bardzo szybko.
Drożdże wykorzystuje się przede wszystkim do wypieku chlebów, ciast i bułek zwanych potocznie ,,drożdżówkami”. Wykorzystywane są również do produkcji wina i piwa. W kuchni wegetariańskiej i wegańskiej płatki drożdżowe to składnik wielu potraw.
Ich rola na tym się jednak nie kończy. Z uwagi na wiele cennych składników odżywczych jakie posiadają, mają również zastosowanie w celach zdrowotnych i kosmetycznych.
Spożywanie drożdży w postaci napoju :
- pomaga w walce z depresją
- uodparnia organizm
- wspomaga koncentrację
- poprawia przemianę materii
- poprawia stan skóry ( jest gładsza, odzyskuje blask i koloryt, wypryski i podrażnienia łatwiej się goją ).
- poprawia stan włosów i paznokci.
A to wszystko za sprawą witamin i składników odżywczych jakie zawierają. To tylko niektóre z wielu dobroczynnych właściwości drożdży.
Drożdże zawierają min. magnez, żelazo, potas, fosfor, selen, cynk, kwas foliowy, biotynę, są źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawierają szereg witaminy z grupy B, szczególnie ważnej dla wegetarian wit. B12. Jednak wit. B12 dostaje się do drożdży w dwojaki sposób, pierwszy przez dodawanie jej w końcowej fazie wytwarzania a drugi, to wzbogacanie pożywki dla drożdży o tę witaminę. Należy czytać składy na opakowaniach ( jeżeli zależy nam na wit. B12) ponieważ bywa że niektóre drożdże w swym składzie jej nie zawierają. Choć często bywa i tak że na opakowaniu nie znajdziemy żadnej informacji o składzie.
Pomimo swych cennych właściwości drożdże nie powinny być stosowane w zbyt dużych dawkach przez dłuższy okres czasu, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia infekcji grzybiczych. Osoby mające problemy z takimi infekcjami ( candida ) nie powinny stosować kuracji drożdżowych. Każdy z nas jest inny i powinien sam obserwować jakie sygnały wysyła nam organizm w trakcie jakiekolwiek kuracji naturalnej, nie tylko drożdżowej. Nie należy ściśle stosować się do podawanych przepisów internetowych bo jeśli poczujemy jakikolwiek dyskomfort w postaci np. nieokreślonych bóli , wzdęć, stanów zapalnych lub osłabienia, należy natychmiast zaprzestać kurację. To co jest dobre dla jednych nie koniecznie musi być dobre dla drugich. Podchodzimy więc ostrożnie, zaczynając od mniejszych ilości a przede wszystkim sięgnijmy po trochę fachowej wiedzy w tym temacie.
Drożdże należy rozpuszczać we wrzącej wodzie lub mleku. Albo zalewać je wrzątkiem.
Wygodną formą przyjmowania drożdży jest suplementacja w postaci tabletek dostępnych w aptece. To dobra alternatywa dla tych, którym przeszkadza smak i zapach drożdży a chcieliby zastosować kurację drożdżową.
Napój drożdżowy:
1 łyżkę drożdży rozpuścić w 1/3 szklanki wrzącej wody ( należy zamieszać aby drożdże dokładnie się rozpuściły), następnie uzupełnić szklankę do pełna gorącym mlekiem lub wodą. Poczekać aż wystygnie.
Pijemy jeden raz dziennie przez miesiąc po czym odstawiamy picie drożdży na co najmniej 3 miesiące.
Przez pierwsze dwa 2 – 3 dni proponuję pić dawkę mniejszą o połowę aby przyzwyczaić się do smaku i zapachu.

Na koniec jednak muszę dodać wyjaśnienie dotyczące temperatury wodny w jakiej należy rozpuszczać drożdże.
Różne źródła różnie podają, w jedynych są informacje o wrzącej wodzie aby zabić drożdże, w przeciwnym razie mogłyby fermentować i powodować przykre dolegliwości inne źródła natomiast zalecają wodę gorącą lecz nie wrzątek aby nie zabić cennych składników i witamin, znajdujących się w drożdżach.
I bądź tu mądry, ja jednak celowo wybrałam opcję z wrzątkiem ponieważ tu przynajmniej można być pewnym że ryzyko zaszkodzenia sobie jest niewielkie a na przykładzie krótko gotowanych warzyw można stwierdzić że jednak nie wszystkie składniki odżywcze giną we wrzątku.
To jednak jest temat do dyskusji, więc gorąco zapraszam, piszecie swoje uwagi w komentarzach