Skip to content
Menu
Planeta natury
  • Witam.
  • Kontakt z naturą
  • Kuchenne chwile
  • Zdrowie i uroda
  • Zdrowa dieta
  • Naturalne środki czystości
  • Dekoracje
  • Polityka prywatności
Planeta natury

Dlaczego jabłka o czerwonym miąższu są wyjątkowe? (Przepis na marmoladę)

Opublikowano 3 września, 20206 września, 2020

Jabłka o czerwonym miąższu liczą kilka odmian np. Trynity, Redlove, Pomfital, Maypole. Niektóre z odmian spełniają głównie role dekoracyjne ze względu na niewielki wzrost, piękne kwitnienie i małe owoce, odmiany takie chętnie sadzone są w dużych donicach ustawianych na przydomowych tarasach lub uprawiane w gruncie. Odmiany o czerwonym miąższu z reguły są odporne na choroby i szkodniki, bardzo dobrze znoszą niskie, zimowe temperatury. Na tym ich wyjątkowość się nie kończy, gdyż oprócz tych walorów jabłka te niosą również wysokie korzyści zdrowotne, oprócz wielu witamin, posiadają wysoką zawartość antocyjanów. Są to naturalne pigmenty, które nadają im czerwony kolor i które posiadają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Smak zależy oczywiście od odmiany, odmiana prezentowana przeze mnie to “Maypole” jabłoń kolumnowa, smak słodko-kwaśny. Maleńkie jabłuszka wielkości 3,5 – 4 cm nadają się do bezpośredniego spożycia a także na przetwory, soki, nalewki. Jeśli masz taką ozdobną jabłoń w swoim ogrodzie to warto skorzystać z owoców, które są tak wyjątkowe a nie przez wszystkich doceniane.

Marmolada jabłkowa z kardamonem.

Składniki:
–  2 kg jabłek (bez gniazd nasiennych)
–  600 g  brązowego cukru
–  sok z dwóch cytryn
–  1 płaska łyżeczka mielonego kardamonu
–  1 szkl wody

Jabłka umyć, wykroić gniazda nasienne i pokroić w mniejsze kawałki. Skropić sokiem z cytryny i odstawić na 30 min.
Przełożyć jabłka do garnka lub rondla o grubym dnie i gotować na wolnym ogniu, często mieszając do momentu aż zmiękną.
Miękkie już owoce zmiksować lub zmielić w maszynce do mięsa i ponownie doprowadzić do wrzenia.
Rozpuścić 300 g cukru w 1/2 szkl wody, dodać kardamon i powstały syrop wlać do musu jabłkowego.
Gotować na wolnym ogniu ok. 1 godz, pamiętajmy o częstym mieszaniu ! Ponownie rozpuścić 300 g cukru (mniej lub więcej, to zależy od naszego smaku), w 1/2 szkl wody i wlać do musu.
Gotować jeszcze ok. 30 min i przekładać do wyparzonych słoików. Zakręcić szczelnie i ustawić do góry dnem.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Archiwa

Najnowsze komentarze

  • ziemiak - Skrobia ziemniaczana – jak zrobić.

Instagram

Follow on Instagram

Kategorie

Tagi

chleb (3) chleb na drożdżach (4) chleb na drożdżach i zakwasie (2) chleb na zakwasie (2) chleb pszenny (1) chleb w garnku (2) chleb z ziarnami (3) ciasta (2) ciastka (3) ciemny chleb (1) dania fit (1) danie niskokaloryczne (1) desery (3) domowe chleby (2) domowy chleb (4) fit przekąska (2) jak upiec chleb (3) kalendarz zbioru ziół (1) kapusta kiszona (2) kiedy zbierać zioła (1) lecznicze drzewa (2) maseczka do twarzy (2) murzynek ciasto bez jajek (1) na przeziębienie (2) pesto (2) proste danie (1) sok z trawy pszenicznej (1) tamaryszek (1) tamaryszek drobnokwiatowy (1) trawa pszeniczna (1) własny chleb (1) zakwas (2) zakwas na chleb (2) zapiekanka z bakłażanów (1) zapiekanki (1) zapiekany bakłażan ziemniak i mozarella (1) zbieranie ziół (1) zbiór ziół (1) zdrowa dieta (2) zdrowe przekąski (2) zdrowe soki (1) zdrowe słodycze (2) zielone soki (1) zioła (4) łatwe ciasta (2)
©2023 Planeta natury | Powered by SuperbThemes & WordPress