Marchwi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jedno z najpopularniejszymi warzyw obok np. pietruszki i selera. Jej zastosowanie w kuchni jest dość różnorodne bo oprócz zup z dodatkiem włoszczyzny (w tym i marchewki), jest składnikiem np. ciast, koktajli ( zarówno owocowych jak i warzywnych ), deserów i dodatków do nich ( marchew kandyzowana ), surówek, past czy puree.
Składniki odżywcze marchwi to m.in. białka, węglowodany, tłuszcze, błonnik, celuloza.
Witaminy: Beta-karoten (prowitamina A), C, E, K1, B1, B3, B5, B6, B9
Minerały: wapń, fosfo, magnez, potas, sód, żelazo, miedź, cynk, mangan, selen, jod.
Właściwości marchwi.
Dzięki zawartości beta-karotenu marchew poprawa jakość wzroku, również chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą, opóźnia powstawanie zmarszczek i poprawa koloryt skóry, przyspiesza efekty opalania i dłużej pomaga zachować opaleniznę.
Wystarczy szklanka soku z marchwi co drugi lub co trzeci dzień i efekty będą zadowalające, lecz ze spożyciem nie należy przesadzać, ponieważ wysokie dawki vit.A w organiźmie są szkodliwe dla zdrowia tu należy nadmienić negatywne skutki czyli nadmierną pobudliwość, ból głowy, osłabienie, choroby skóry a nawet zaburzenia wzroku czy powiększenie wątroby, kolor skóry stanie się nienaturalnie zabarwiony ( tzw. karotenodermia ). W takich przypadkach należy odstawić spożywanie marchwi aż stan organizmu wróci do normy. Pamiętajmy, wszystko z rozwagą i umiarem.
Ponadto marchew wspomaga leczenie w początkowej fazie miażdżycy i chorób serca, działa ochronnie na organizm przeciw niektórym nowotworom, poprawia ogólną odporność organizmu, poprawia metabolizm, poprawia i reguluje trawienie.
Z korzenia marchwi robi się też gęsty syrop przeciwkaszlowy, który działa oczyszczająco na górne drogi oddechowe.
Syrop z korzenia marchwi ( przeciwkaszlowy ).
- 5 – 6 dużych marchewek
- kawałek imbiru ( ok. 2 cm )
- miód naturalny
- woda
Marchew kroimy drobno i gotujemy do miękkości w niewielkiej ilości wody. Pod koniec gotowania wrzucamy starty na tarce imbir, który gotujemy jeszcze chwilę z marchewką. Całość po ugotowaniu odcedzamy lecz nie wylewamy wody, będzie nam jeszcze potrzebna. Marchew z imbirem miksujemy na papkę i teraz dolewamy wody z gotowania aby syrop nie był zbyt gęsty.
Gdy syrop nieco przestygnie dosładzamy go miodem.
Syrop spożywamy w przypadku kaszlu lub zalegającej na oskrzelach wydzieliny od 2 do 3 razy w ciągu dnia, do momentu ustąpienia uporczywych objawów.
Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce.
A co z natką ?
Korzeń marchwi jest przez nas wysoce ceniony, zazwyczaj częściej niż natka, ona bowiem przeważnie ląduje w koszu na śmieci. To wielki błąd z naszej strony jeśli tak się dzieje, ponieważ zielone liście marchwi są jeszcze bogatsze w składniki odżywcze niż sam korzeń.
Oczywiście są jadalne, choć nie tak delikatne i słodkie jak korzeń. Mają gorzkawy smak, są nieco twarde. Jednak zdecydowanie warto i z nich korzystać.
Z natki marchwi można robić np. różnego rodzaju pasty do kanapek lub dodawać ją (jajko jeden ze składników) do koktajli warzywnych.
Pesto z natki marchewki
Składniki:
- pęczek natki marchewki ( ja dodaję górne części bez twardych łodyżek )
- 4 łyżki orzeszków piniowych
- 2 ząbki czosnku
- 6 – 7 łyżek oleju sezamowego
- sól i pieprz do smaku
Wszystkie składniki blendujemy na jednolitą masę. Przechowujemy w lodówce.
Orzechy piniowe można zastąpić ziarnami słonecznika, dyni lub innymi orzechami. Jeśli pesto jest zbyt gęste, dodajmy trochę więcej oleju.