Nadszedł właśnie czas na zbioru owoców czarnego bzu (sambuci fructus), które ze względu na swoje właściwości lecznicze wykorzystuje się od dawna w medycynie ludowej m.in. w przypadku:
– przeziębień (działanie napotne, przeciwgorączkowe, wzmacniające układ odpornościowy, przeciwzapalne, przeciwwirusowe) – chorób sercowo – naczyniowych
– chorób reumatycznych
– chorób neurologicznych
– migren i nerwobóli
– złej przemiany materii, zaparć (działanie oczyszczające, odtruwające, moczopędne)
Owoce czarnego bzu zawierają glikozydy antocyjanowe, pektyny, cukry, kwasy organiczne, witaminy B i C, karotenoidy, garbniki, sole mineralne.
Owoce niedojrzałe zawierają glikozyd cyjanowodorowy.
Dojrzałe owoce zbieramy od sierpnia do września. Ścinamy baldachy i suszymy w przewiewnym miejscu lub w suszarce (w temperaturze początkowej 30 stopni, później zwiększamy do 50 stopni).
Po wysuszeniu usuwamy ogonki i niedojrzałe, jeszcze zielone owoce.
Z owoców można robić także soki i konfitury.
Uwaga!
Nie spożywać surowych i niedojrzałych owoców czarnego bzu gdyż zawierają trujący glikozyd cyjanogenny (sambunigrynę).
Suszone i gotowane owoce nie mają szkodliwego działania.
Pestek również nie należy spożywać. Podczas obróbki owoców dobrą metodą jest przecieranie ich przez sito, wówczas drobne pestki zostaną na sicie.
Napar z suszonych owoców :
1 łyżkę suszonych owoców zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem 5–10 minut). Przecedzić. Zostawić do przestygnięcia.
Sok – syrop ze świeżych owoców :
– 1 kg dojrzałych owoców (bez ogonków, można uprzednio przemrozić wówczas odrywać będzie łatwiej i nie pobrudzą tak dłoni jak niemrożone)
– 400g brązowego cukru
– 500ml wody
– sok z cytryny lub limonki
Owoce zalać wodą, zagotować (gotować 5 minut od momentu wrzenia), dodać sok z cytryny. Przelać owoce przez sito, można delikatnie przetrzeć lub inny sposób, czyli przecedzić owoce przez lnianą tkaninę i odcisnąć. Zostawić sok na kilka godzin lub na noc i ponownie zagotować sok tym razem z dodatkiem cukru. Przelewać do wyparzonych słoików lub butelek gorący sok i szczelnie zamykać.
Konfitura z owoców czarnego bzu :
– 2 kg owoców
– od1,5 kg do 2 kg brązowego cukru
– sok z cytryny
Owoce gotujemy aż zmiękną i puszczą sok, następnie dodajemy sok z cytryny i cukier. Gotujemy na wolnym ogniu często mieszając do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Przekładamy gorącą konfiturę do czystych słoików, szczelnie zakręcamy i ustawiamy do góry dnem.
Częściowe źródło informacji: “Zielarnia – jak czerpać ze skarbów natury “