Skip to content
Menu
Planeta natury
  • Witam.
  • Kontakt z naturą
  • Kuchenne chwile
  • Zdrowie i uroda
  • Zdrowa dieta
  • Naturalne środki czystości
  • Dekoracje
  • Polityka prywatności
Planeta natury

Bez czarny (Sambucus nigra) – czas owocowych zbiorów (przepisy).

Opublikowano 13 sierpnia, 202018 sierpnia, 2020

Nadszedł właśnie czas na zbioru owoców czarnego bzu (sambuci fructus), które ze względu na swoje właściwości lecznicze wykorzystuje się od dawna w medycynie ludowej m.in. w przypadku:

– przeziębień (działanie napotne, przeciwgorączkowe, wzmacniające układ odpornościowy, przeciwzapalne, przeciwwirusowe) – chorób sercowo – naczyniowych
– chorób reumatycznych
– chorób neurologicznych
– migren i nerwobóli
– złej przemiany materii, zaparć (działanie oczyszczające, odtruwające, moczopędne)

Owoce czarnego bzu zawierają glikozydy antocyjanowe, pektyny, cukry, kwasy organiczne, witaminy B i C, karotenoidy, garbniki, sole mineralne.
Owoce niedojrzałe zawierają glikozyd cyjanowodorowy.


Dojrzałe owoce zbieramy od sierpnia do września. Ścinamy baldachy i suszymy w przewiewnym miejscu lub w suszarce (w temperaturze początkowej 30 stopni, później zwiększamy do 50 stopni).
Po wysuszeniu usuwamy ogonki i niedojrzałe, jeszcze zielone owoce.
Z owoców można robić także soki i konfitury.


Uwaga!
Nie spożywać surowych i niedojrzałych owoców czarnego bzu gdyż zawierają trujący glikozyd cyjanogenny (sambunigrynę).
Suszone i gotowane owoce nie mają szkodliwego działania.
Pestek również nie należy spożywać. Podczas obróbki owoców dobrą metodą jest przecieranie ich przez sito, wówczas drobne pestki zostaną na sicie.


Napar z suszonych owoców :

1 łyżkę suszonych owoców zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem 5–10 minut). Przecedzić. Zostawić do przestygnięcia.

Sok – syrop ze świeżych owoców :

– 1 kg dojrzałych owoców (bez ogonków, można uprzednio przemrozić wówczas odrywać będzie łatwiej i nie pobrudzą tak dłoni jak niemrożone)
– 400g brązowego cukru
– 500ml wody
– sok z cytryny lub limonki
Owoce zalać wodą, zagotować (gotować 5 minut od momentu wrzenia), dodać sok z cytryny. Przelać owoce przez sito, można delikatnie przetrzeć lub inny sposób, czyli przecedzić owoce przez lnianą tkaninę i odcisnąć. Zostawić sok na kilka godzin lub na noc i ponownie zagotować sok tym razem z dodatkiem cukru. Przelewać do wyparzonych słoików lub butelek gorący sok i szczelnie zamykać.

Konfitura z owoców czarnego bzu :

– 2 kg owoców
– od1,5 kg do 2 kg brązowego cukru
– sok z cytryny
Owoce gotujemy aż zmiękną i puszczą sok, następnie dodajemy sok z cytryny i cukier. Gotujemy na wolnym ogniu często mieszając do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Przekładamy gorącą konfiturę do czystych słoików, szczelnie zakręcamy i ustawiamy do góry dnem.


Częściowe źródło informacji: “Zielarnia – jak czerpać ze skarbów natury “








Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Archiwa

Najnowsze komentarze

  • ziemiak - Skrobia ziemniaczana – jak zrobić.

Instagram

Follow on Instagram

Kategorie

Tagi

chleb (3) chleb na drożdżach (4) chleb na drożdżach i zakwasie (2) chleb na zakwasie (2) chleb pszenny (1) chleb w garnku (2) chleb z ziarnami (3) ciasta (2) ciastka (3) ciemny chleb (1) dania fit (1) danie niskokaloryczne (1) desery (3) domowe chleby (2) domowy chleb (4) fit przekąska (2) jak upiec chleb (3) kalendarz zbioru ziół (1) kapusta kiszona (2) kiedy zbierać zioła (1) lecznicze drzewa (2) maseczka do twarzy (2) murzynek ciasto bez jajek (1) na przeziębienie (2) pesto (2) proste danie (1) sok z trawy pszenicznej (1) tamaryszek (1) tamaryszek drobnokwiatowy (1) trawa pszeniczna (1) własny chleb (1) zakwas (2) zakwas na chleb (2) zapiekanka z bakłażanów (1) zapiekanki (1) zapiekany bakłażan ziemniak i mozarella (1) zbieranie ziół (1) zbiór ziół (1) zdrowa dieta (2) zdrowe przekąski (2) zdrowe soki (1) zdrowe słodycze (2) zielone soki (1) zioła (4) łatwe ciasta (2)
©2023 Planeta natury | Powered by SuperbThemes & WordPress