Zmiana diety dla wielu wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami i zmianą nawyków, co często zniechęca już na samą myśl o zmianie – i…. co ? i krok w tył. Co to oznacza ? wiadomo, nie jesteśmy gotowi na zmianę. Ale musimy wiedzieć jedno, nigdy nie nadejdzie ten właściwy czas, czas na gotowość, bo on jest tu i teraz. Wszystko co nas powstrzymuje przed zmianą, mieści się w naszej głowie, niezdecydowanie, obawa, czy to aby dobre dla mnie ? czy wytrwam ? tyle wyrzeczeń, itd… a to wszystko napędza strach, jak to zwykle bywa w życiu gdy stajemy przed czymś nowym, nieznanym. Należy zrozumieć że zmiana diety wyjdzie nam zdecydowanie na zdrowie, pomoże zwalczyć wiele problemów z którymi borykaliśmy się latami. Różnego rodzaju problemy zdrowotne, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, to w dłużej mierze niewłaściwa dieta, skutkiem niej są np. nadciśnienie, problemy z krążeniem, słaby metabolizm, zaparcia, częste bóle głowy, alergie, osłabienie, otyłość, zmiany skórne i wiele, wiele innych, które można by tu długo wymieniać.
Cóż, czasem trzeba ,, dorosnąć “do zmian, pokonać lęk i zdecydować co jest dla nas ważniejsze, właściwe, pomocne, a przede wszystkim zdrowsze.
Często nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Oczywiście nie da się zmienić nawyków z dnia na dzień, byłby to szok dla naszego organizmu, to tak jakby palaczowi powiedzieć – od jutra nie palisz. Nie tak to działa. Wprowadzamy zmiany systematycznie, małymi krokami. Od nas zależy w jakim tempie będziemy się posuwać do przodu. Należy pamiętać aby to robić jednak systematycznie i uważać aby nie cofnąć się znów w tył ( np. wiem że nie powinnam tego zjeść ale jednak zjem ).
Wielu z nas pragnie przejść na wegetarianizm, w tym przypadku jeszcze bardziej należy wykazać się silną wolą, całkowitym zdecydowaniem i również zmieniać jadłospis stopniowo, ale i tu ważna jest systematyczność.
Oto kilka wskazówek jakimi należy się kierować przy zmianie diety, szczególnie na tą bezmięsną.
➡️ Dokonuj zmian powoli, ale systematycznie. Jeśli pragniesz być wegetarianinem, na początek wprowadź jedno lub dwa dania w tygodniu bez mięsa. W następnych tygodniach zwiększaj liczbę dni bez mięsa.
Aby wyeliminować mięso z jadłospisu, najlepiej jest zacząć od zrezygnowania w pierwszej kolejności z wołowiny i wieprzowiny a następnie z drobiu i ryb.
Jednocześnie pamiętać należy aby zastąpić dania mięsne produktami z pełnych zbóż, strączkowych i orzechami.
➡️ Staraj się aby w diecie występowała różnorodność, zwracając uwagę na duże ilości warzyw, owoców i produktów bogatych w witaminę C, beta-karoten, wapń i żelazo.
➡️ Spożywaj ciemne pieczywa z mąk z pełnego przemiału. W procesie rafinacji mąki wyeliminowano wraz z otrębami i zarodkiem szereg cennych witamin, między innymi z grupy B, które są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i układu nerwowego. Ciemne pieczywo jest bogate w witaminy, składniki mineralne oraz błonnik.
➡️ Ogranicz dzienne spożycie cholesterolu do poniżej 300 mg. Ogranicz spożywanie jajek do 3 szt. na tydzień (uwzględniając ilości zawarte w produktach gotowych, np. makaron, ciasta) i staraj się by pochodziły z dobrych źródeł. Pamiętaj, że zbyt duża ilość cholesterolu w diecie (cholesterol znajduje się w produktach zwierzęcych) powoduje podwyższenie cholesterolu we krwi, a to sprzyja rozwojowi miażdżycy.
➡️ Wyeliminuj z diety cukier. Nie dostarcza on do organizmu żadnych wartości odżywczych, to ,,puste kalorie”.
Cukier przyczynia się do wielu zaburzeń, działa destruktywnie na system obronny organizmu poprzez osłabienie zdolności niszczenia bakterii przez białe ciałka krwi.
➡️ Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. W diecie wegetariańskiej, opartej na produktach roślinnych, wymagane jest łączenie odpowiednich grup pokarmowych w celu uzyskania pełnowartościowego białka. W tym celu łączy się produkty strączkowe (soja, fasola, groch, orzeszki ziemne), które są bogate w aminokwasy: fizykę i tryptofan, z produktami zbożowymi (chleb, płatki owsiane, płatki kukurydziane, kiełki pszenicy) i kaszami (gryczana, jaglana) bogatymi w metioninę. Przykłady takich połączeń w kuchni : zupa fasolowa spożywana z chlebem, soja podana z kiełkami pszenicy lub ryżem, pasta z groszku z chlebem lub chleb z masłem orzechowym.
UWAGA : Białko spożywanie w nadmiarze jest szkodliwe dla organizmu, znacznie obciąża pracę nerek. W diecie obfitującej w produkty mięsne często spożywa się białko w zbyt dużych ilościach.
➡️ Staraj się wybierać żywność bogatą w tłuszcze nienasycone (w stanie ciekłym lub miękkie o temp. pokojowej).
Lepsze są zdecydowanie oleje od tłuszczy zwierzęcych, które przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu i również znacznie zwiększają krzepliwość krwi. Ogólne spożycie tłuszczów nie powinno przekroczyć 25% kalorii dziennie.
➡️ Ogranicz spożycie soli kuchennej, maksymalnie do 5 g dziennie. Wybieraj sól lepszej jakości np. himalajską.
➡️ Unikaj przejadania się, aby nie dopuścić do nadwagi. Ogólnie wiadomo że osoby otyłe żyją krócej. Znacznie bardziej narażone są na choroby naczyń krwionośnych, cukrzycę, kamicę żółciową i wiele innych problemów zdrowotnych.
➡️ Wypijaj od 1 – 1,5 l wody dziennie. Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Nie należy wypijać wody wraz ze spożywanym posiłkiem, ponieważ wpływa to na pogorszenie trawienia. Czas spożycia dziennej porcji wody to czas między posiłkami. Należy pamiętać aby czas spożycia wody przed posiłkiem wynosił ok. 30 minut a po posiłku od 30 minut do 1 godziny.
➡️ Pamiętaj o obfitym pierwszym posiłku, czyli o śniadaniu. Spożywając obfite śniadania jesteśmy bardziej wydajni w ciągu całego dnia, posiadamy więcej energii. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym potrafią lepiej koncentrować swoją uwagę na wykonywanych czynnościach. Po nocnym wypoczynku żołądek lepiej jest przygotowany na przyjęcie większej ilości pokarmu niż o innej porze dnia.
➡️ Ważne jest spożywanie dwóch lub trzech posiłków o regularnych porach. Zachowuj 5 – 6 godzinną przerwę między nimi, żołądek też potrzebuje odpoczynku. Nie podjadaj nic między posiłkami bo to znaczenie opóźnia proces trawienia. Jest to też przyczyną braku dobrego apetytu.
➡️ Zaplanuj czas na posiłek tak aby go spożyć bez pośpiechu, w spokoju. Napięcie i stres podczas jedzenia są przyczyną niestrawności. Proces trawienia zaczyna się od momentu ugryzienia pierwszego kęsa, więc pamiętając o tym, konsumujmy każdy kęs powoli, dokładnie rozdrabniając pokarm w ustach.

Te wskazówki pozwolą na obranie właściwego kierunku w diecie. Oczywiście, tych właściwych wskazań jest znacznie więcej. Przytoczone może staną się inspiracją do dalszych działań w kierunku zdrowego odżywiania. Właściwa dieta to nie przymusowa redukcja masy ciała, to właściwy sposób odżywiania, czerpania z pokarmów wartości i składników odżywczych tak, aby wychodziło to dla nas z korzyścią. Z korzyścią dla naszego zdrowia.
W zgodzie ze zdrowiem, w zgodzie z naturą.