Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare), to jedno z najsilniejszych w działaniu ziół. Właśnie w lipcu roślina zaczyna swoje kwitnienie. Poniżej przepis na aromatyczny ocet wrotyczowy do stosowania w postaci płukanek, przemywań, okładów.
Na wszelkie zmiany skórne np:
- trądzik
- łuszczyca
- stłuczenia
- siniaki
- obrzęki
- opryszczka
Na grzyby, pasożyty np:
- wszawica
- łupież
- świerzb
- nużeniec
A także na stany zapalne błon śluzowych: jama ustna, gardło, nos, narządy płciowe, odbyt
Ocet wrotyczowy – przepis
Umieścić w słoju 1/2 szklanki świeżego, rozdrobnionego ziela ( liście, kwiaty) i zalać 1 szklanką (tj. 250 ml) octu 10%.
Zakręcić słój i odstawić na 7 dni, można co jakiś czas wstrząsnąć. Po tym czasie przecedzić ocet i stosować w postaci rozcieńczonej z wodą: 2 łyżki octu na szklankę (250 ml) wody.
Witam☺️nie mam jeszcze dostępu do świeżego wrotyczu, kupiłam suszony. Muszę ogarnąć nużenca na twarzy. Czy zachować te same proporcje 1-2?zrobiłam go dziś wg przepisu dr Różańskiego, u niego było 1-5.
Użyłam octu jabłkowego 5%. Jak to wpłynie na efekt?
Czy suszone ziele będzie mniej skuteczne?
Witaj Olu.
Można spróbować zrobić ocet z suszonego ziela na occie spirytusowym 8%-10%, ocet jabłkowy jest za słaby.Proporcje te same. Jednak jaki będzie efekt nie mam pojęcia, zawsze robię octy ze świeżego wrotyczu i przyznam że są skuteczne, mają moc. Z suszu z pewnością będzie słabszy.
U Dr.H.Różańskiego można znaleźć również przepis na miksturę na nużycę.
Pozdrawiam 🍀