Skip to content
Menu
Planeta natury
  • Witam.
  • Kontakt z naturą
  • Kuchenne chwile
  • Zdrowie i uroda
  • Zdrowa dieta
  • Naturalne środki czystości
  • Dekoracje
  • Polityka prywatności
Planeta natury

Co lepsze brokuły czy kalafiory ?

Opublikowano 8 kwietnia, 20193 października, 2020

Zdarza się że brokuły pomijamy w diecie, ze względu na ich smak po ugotowaniu ( nie odpowiadający każdemu ), wybieramy zamiast nich kalafiory ( choć to i tak kwestia gustowania w smakach ), choć ich zapach w trakcie gotowania jest zdecydowanie mniej przyjemny niż brokułów.
Jednak kto do tej pory unikał brokułów powinien to jak najszybciej zmienić, ponieważ wnoszą olbrzymie korzyści dla zdrowia, krótko mówiąc – to samo zdrowie.
Dzięki takiemu związkowi jak sulforafan, chronią organizm przed nowotworami. Poza tym w brokułach znajduje się dużo beta karotenu a także witaminy B1, B2, B6, C, K, PP, kwas pantotenowy (B5), kwas foliowy (B9) i składniki mineralne ( potas, wapń, kwas foliowy, selen ). Warzywo to jest także cennym źródłem błonnika i luteiny.

Kupując brokuły wybierajmy, zabite ciemnozielone lub fioletowozielone różyczki na sztywnych łodygach.
Odrzucajmy te z żółtawymi kwiatami, zwiędłymi liśćmi czy zdrewniałymi, grubymi łodygami.

Aby brokuły zachowały swe cenne właściwości antynowotworowe nie należy ich zamrażać i najlepiej gotować na parze nie dłużej niż od 4 do 5 minut.
Aby ugotowały się równomiernie, łodygę trzeba przekroić na krzyż. Kwiatostan i łodyga będą jednakowo miękkie.

Brokuły, jak wszystkie warzywa kapustne, mają właściwości gazotwórcze. Aby je złagodzić, należy podawać je z czosnkiem, imbirem, koprem lub kminkiem.
Można jadać je na surowo więc jeśli przygotowujemy sok warzywny czy surówki wielowarzywne dorzućmy do nich kilka różyczek brokuła, na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

A co z kalafiorem ?

Kalafior podobnie jak brokuły należy do grupy pokarmów roślinnych o wysokim potencjale antynowotworowym. Potwierdzają to badania naukowe. Spożywanie kalafiora, a także brokułów, może zmniejszyć ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty – przekonują naukowcy z Ameryki Północnej i Kanady na łamach pisma “Journal of the National Cancer Institute”. Ich zdaniem kalafiory i brokuły zawierają substancje, mające działanie przeciwnowotworowe.
Kalafiory są bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy), C, K i E. Zawierają również minerały takie jak wapń, magnez, fosfor, potas i mangan. Są źródłem błonnika.

Wybierając kalafiora, należy zwrócić uwagę na to, by główka była biała lub kremowa ( zależnie od odmiany ) i twarda. Warto wiedzieć, że kalafior występuje w różnych odmianach i kolorach – od białego, przez jasnozielony, aż po fioletowy.

Kalafior gotuje się dłużej niż brokuły aby skrócić czas gotowania należy skropić go sokiem z cytryny lub moczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny przez kilka minut .
Kalafiory podobnie jak brokuły można jeść na surowo.

Podsumowując, zarówno brokuły jak i kalafiory mają podobne właściwości. Warzywa te są blisko spokrewnione. Należą do rodziny roślin krzyżowych kapustnych. Spokrewnione są z brukselką, jarmużem, rzodkwią, kalarepą, kapustą.
Jeśli chodzi o zawartości składników odżywczych, zdecydowanie lepiej wypadają brokuły. Zawartość wit. C i beta karotenu jest w brokułach zdecydowanie wyższa, a stosunek sodu względem potasu to: w 100 g brokuła znajduje się 385 mg potasu, a tylko 7 mg sodu, natomiast w kalafiorze znajduje się 214 mg potasu i 26 mg sodu. Zatem osoby mające problemy z nadciśnieniem powinny raczej wybierać brokuły.
Najważniejszy jednak w brokułach i kalafiorach jest sulforafan , chroniący przed przed nowotworami i hamujący rozmnażanie się już istniejących komórek nowotworowych w organiźmie.
W przypadku chorób nowotworowych warto włączyć te warzywa do diety lecz nie należy oczekiwać ozdrowienia pomimo że są bardzo pomocne podczas terapii.
Również osoby zmagające się z bakterią Helicobacter pylori powinny włączyć te warzywa do swojego menu gdyż naukowcy podejrzewają że sulforafan niszczy tą właśnie bakterię.
Warzywa te mają korzystny wpływ w przypadku wszelkiego rodzaju chorób żołądka, jelit i wątroby.

Rosół wegetariański z brokułami ???

Składniki :

  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 20 dkg brokułów
  • 5 dkg drobnego makaronu
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oliwy
  • sól i pieprz do smaku
  • posiekana natka pietruszki

Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć na oliwie. Wlać bulion warzywny i zagotować. Wrzucić makaron i zagotować z bulionem ( ok. 10 minut ). Brokuły podzielić na mniejsze różyczki, obgotować w osolonej wodzie 5 minut i dodać do rosołu. Rosół doprawić solą i pieprzem. Podawać posypany natką pietruszki.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Archiwa

Najnowsze komentarze

  • Żaneta - Paulownia tomentosa

Instagram

Follow on Instagram

Kategorie

Tagi

chleb (3) chleb na drożdżach (4) chleb na drożdżach i zakwasie (2) chleb na zakwasie (2) chleb w garnku (2) chleb z ziarnami (3) ciasta (2) ciastka (3) ciasto drożdżowe (1) ciasto z mąk pełnoziarnistych (1) desery (3) domowe chleby (2) domowy chleb (4) drożdże (1) drożdże spożywcze (1) drożdżówka (1) fit przekąska (2) gołąbki (1) gołąbki wegetariańskie (1) gołąbki z sosem pieczarkowym (1) jak upiec chleb (3) kapusta (1) kapusta kiszona (2) kuracje drożdżowe (1) lecznicze drzewa (2) maseczka do twarzy (2) Masło orzechowe z pastą tahini (1) na przeziębienie (2) Napój drożdżowy (1) Orzechowe masło (1) pesto (2) placki (1) Placki kalafiorowe (1) placki z kalafiora (1) szybki chleb (1) uroda (1) wypieki drożdżowe (1) zakwas (2) zakwas na chleb (2) zdrowa dieta (2) zdrowe przekąski (2) zdrowe słodycze (2) zdrowie (1) zioła (4) łatwe ciasta (2)
©2022 Planeta natury | Powered by SuperbThemes & WordPress