Fiołek trójbarwny ( Viola tricolor ), zwany bratkiem to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Spotykana na łąkach, polach. Czas kwitnienia od czerwca do września. Kolor kwiatów przeważnie fioletowo – żółty, jednak odmiany botaniczne tego gatunku miewają szeroką gamę barw.
Surowcem zielarskim są nadziemne części rośliny ( suszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu, nienasłonecznionym ).
Z ziela sporządza się przeważnie napary lub odwary do stosowania wewnętrznego, lub zewnętrzego w postaci okładów, kompresów i przemywań.
Co zawiera fiołek trójbarwny?
bioflawonoidy (rutozyd i kwercetynę, hesperydynę), – śluzy, – sole mineralne, – garbniki, – kwas salicylowy, – kwasy organiczne, – karotenoidy (zeaksantynę i wiolaksantynę), – umbeliferon (hydroksykumarynę), – saponiny triterpenowe, – cukry, – olejek eteryczny.
Zastosowanie:
- oczyszcza drogi oddechowe, pomocny podczas przeziębień, działa wykrztuśnie, rozrzedza zalegającą flegmę,
- pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu,
- poprawia przemianę materii,
- pomocny przy nadciśnieniu tętniczym
- zmniejsza bóle reumatyczne, ( stosowany jako kompres z odwaru ),
- oczyszcza drogi moczowe,
- pomocny przy zapaleniu pęcherza i kamicy nerkowej,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- leczy zmiany skórne ( trądzik, liszaje, wysypka alergiczna ), tu stosować zarówno wewnętrznie ( picie naparów ), jak i zewnętrznie w postaci okładów i przemywań,
- stosowany jest również do przemywania oczu ( np. zapalenie spojówek ), zmniejsza obrzęki.
Uwaga !
Nie zaleca się stosowania ziela w przypadku: nadpłytkowości (trombocytoza), zakrzepicy pourazowej i osobą starszym w przypadku zaawansowanej miażdżycy.
NAPAR
Wsypać do szklanki ok. 1 łyżki suszonego ziela i zalać wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić 2 – 3 razy w ciągu dnia.
ODWAR
2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem ok.5 minut. Zostawić do przestygnięcia i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 0,5 – 1 szklanki po posiłkach.
Zewnętrznie stosować do przemywań skóry i okładów.
Jadalne kwiaty fiołka trójbarwnego inaczej bratka wykorzystuje się jako składnik sałatek lub do dekoracji np. ciast, deserów.