Skip to content
Menu
Planeta natury
  • Witam.
  • Kontakt z naturą
  • Kuchenne chwile
  • Zdrowie i uroda
  • Zdrowa dieta
  • Naturalne środki czystości
  • Dekoracje
  • Polityka prywatności
Planeta natury

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Opublikowano 23 czerwca, 20193 października, 2020

Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnim ziołem rozpowszechnionym w całej Europie. Lubi nieuprawne miejsca i dobrze odsłonięte suche stoki. Można go rozpoznać po pionowych łodygach z przeciwległymi liśćmi, na których widnieją maleńkie przezroczyste punkciki, widoczne gdy patrzymy na nie pod światło.
Kwiatostany dziurawca są w kolorze złotożółtym.

Surowcem zielarskim są kwiaty i liście. Ziele zbiera się w okresie kwitnienia tj. od czerwca do sierpnia, suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Z suszonego ziela sporządza się napary lub aromatyczne herbaty poprawiające nastrój, szczególnie w długie zimowe wieczory.

DZIURAWIEC W TRDYCJI W tradycji dziurawiec jest zwany zielem św. Jana, rośliną poświęconą słońcu (jego pręciki przypominają promienie słoneczne), które zbierano w przesileniu letnim, aby uchwycić całą siłę świetlną gwiazdy słonecznej.
Bardzo starą tradycją było zawieszenie wiązek dziurawca nad wejściem do stajni lub przy obrazach religijnych, aby chronił przed złymi duchami.
Zwany „ Fuga Demonium ” dziurawiec był już używany w średniowieczu do leczenia stanów melancholijnych i różnego rodzaju zaburzeń nerwowych. Na oparzenia stosowano oleisty macerat a także przez zastosowanie wewnętrzne regulowano zaburzenia miesiączkowania.

SKŁADNIKI Wśród głównych składników znajdują się bardzo reaktywne na światło cząsteczki, takie jak naftodiantrony : hyperycyna , pseudohyperyna w obecności innych pochodnych fenolowych, takich jak floroglucynole : hyperforyna i wiele flawonoidów : hyperozyd, kwercetol, rutozyd i amentoflawon. Występują również związki, które znajdują się w innej rodzinie botanicznej tj. Gentianaceae.

WŁAŚCIWOŚCI Działanie przeciwdepresyjne poprzez synaptyczny wychwyt zwrotny serotoniny, dopaminy i norepinefryny (neuroprzekaźniki niezbędne dla funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego). Kilka badań potwierdziło, że działanie przeciwdepresyjne jest wynikiem synergii kilku związków: ksantony wywierają działanie hamujące na oksydazę monoaminową, podczas gdy hyperforyna wywiera wpływ regulujący poziom serotoniny poprzez bezpośredni wpływ na błonę neuronów.

Działanie przeciwzakaźne i przeciwwirusowe w dużej mierze związane z obecnością hyperycyny i jej pochodnych. Działanie przeciwwirusowe jest wywierane przez hamowanie przyłączania i wprowadzania wirusów do komórek.

ZASTOSOWANIE Ziele dziurawca stosuje się wewnętrznie w leczeniu łagodnych do umiarkowanych stanów depresyjnych, zmęczenia nerwowego z utratą motywacji, przewlekłych zaburzeń snu. Jego działanie regulujące na melatoninę jest stosowane w celu skutecznego złagodzenia objawów związanych z depresją sezonową. Zaleca się przy zapobieganiu zimowym przeziębieniom pochodzenia wirusowego. Jego działanie przeciwzapalne może być pomocne w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, zwłaszcza stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit a także w schorzeniach wątroby, zastojach krążenia obwodowego, szczególnie w przepuszczalności i łamliwości naczyń włosowatych, w osłabieniu czynności nerek, pomocniczo w kamicy nerkowej.
Zewnętrznie ziele dziurawca zalecane jest głównie jako macerat oleisty (ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i regenerujące skórę), szczególnie w przypadku oparzeń powierzchniowych i niektórych stanów dermatologicznych ze świądem.

INNE ZASTOSOWANIA Jego działanie przeciwbólowe zajmuje szczególne miejsce w leczeniu bólów stawowych. Olejowy macerat stosuje się do masażu okolicy grzbietowej, zwłaszcza w obecności bólu promieniującego, takiego jak rwa kulszowa. Wewnętrznie może łagodzić ból związany z miesiączkami i migrenowymi bólami głowy.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE STOSOWANIA
Znanych jest wiele interakcji leków z ziołami więc w tym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza, jeżeli leczymy się farmakologiczne a mamy zamiar stosować dziurawiec. Należy uważać, aby nie połączyć dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza SSRI (inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny). Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i nie należy go stosować w okresie ciąży.
Podczas przyjmowania preparatów z dziurawca szczególnie należy unikać ekspozycji na słońce, dziurawiec ma właściwości fotouczulające, co skutkuje poparzeniami słonecznymi i przebarwieniami skóry. Najbezpieczniej jest stosować go w czasie jesienno-zimowym, kiedy światło słoneczne nie jest tak intensywne jak w okresie letnim.

OLEJ Z DZIURAWCA, MACERAT Napełnij słoik żółtymi główkami kwiatów, uprzednio spryskanymi spirytusem. Odstaw słoik na 10 minut po czym zalej oliwą z oliwek lub dobrej jakości olejem np. słonecznikowym (500 g świeżej rośliny na jeden litr oleju), zaklęć słoik i umieść na słońcu. Raz dziennie należy wstrząsnąć słojem. Po około trzech tygodniach olej nabierze ładnego czerwonego koloru. Przefiltruj, ściskając delikatnie kwiaty ( najlepiej przez gazę ). Olej przechowuj w zacienionym miejscu (u mnie lodówka) w butelkach z ciemnego szkła.
Macerat można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Archiwa

Najnowsze komentarze

  • ziemiak - Skrobia ziemniaczana – jak zrobić.

Instagram

Follow on Instagram

Kategorie

Tagi

chleb (3) chleb na drożdżach (4) chleb na drożdżach i zakwasie (2) chleb na zakwasie (2) chleb pszenny (1) chleb w garnku (2) chleb z ziarnami (3) ciasta (2) ciastka (3) ciemny chleb (1) dania fit (1) danie niskokaloryczne (1) desery (3) domowe chleby (2) domowy chleb (4) fit przekąska (2) jak upiec chleb (3) kalendarz zbioru ziół (1) kapusta kiszona (2) kiedy zbierać zioła (1) lecznicze drzewa (2) maseczka do twarzy (2) murzynek ciasto bez jajek (1) na przeziębienie (2) pesto (2) proste danie (1) sok z trawy pszenicznej (1) tamaryszek (1) tamaryszek drobnokwiatowy (1) trawa pszeniczna (1) własny chleb (1) zakwas (2) zakwas na chleb (2) zapiekanka z bakłażanów (1) zapiekanki (1) zapiekany bakłażan ziemniak i mozarella (1) zbieranie ziół (1) zbiór ziół (1) zdrowa dieta (2) zdrowe przekąski (2) zdrowe soki (1) zdrowe słodycze (2) zielone soki (1) zioła (4) łatwe ciasta (2)
©2023 Planeta natury | Powered by SuperbThemes & WordPress