Ocet o zapachu owoców cytrusowych.
Ocet spirytusowy stoi na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o naturalne środki czystości, nie tylko czyści i odświeża ale też dezynfekuje ( jest bakteriobójczy ).
Octem można wyczyścić niemalże wszystko w kuchni czy łazience, poczynając od blatów kuchennych i lodówki po baterie umywalek i zlewów, na których często zbiera się kamienny osad.
Ocet odtłuszcza więc również świetnie się sprawdzi przy czyszczeniu kuchenki czy odświeżeniu piekarnika.
Lecz to nie koniec zastosowań octu jako środka czyszczącego bo również wykorzystać go można ( oczywiście z doskonałym rezultatem ), przy myciu okien, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych czy muszli klozetowych.
Jeżeli chodzi o proporcje stosowania octu z wodą to są one różne w zależności od tego co będziemy czyścić. Proporcje możemy ustalić sobie sami. Na przykład blaty kuchenne, podłogi, lodówka, mycie okien to 1 litr wody i ok. 1/2 szklanki octu. Natomiast baterie umywalkowe, kabiny prysznicowe, muszle klozetowe, miejsca bardziej narażone na osadzanie się kamienia z powodu twardej wody, najlepiej czyścić octem nierozcieńczonym. Często sama stosuję zabiegi odkamieniania szczególnie baterii w kuchni i łazience, w tym celu owijam je ręcznikiem papierowym namoczonym w nierozcieńczonym occie i zostawiam na kilka godzin lub na noc, po tym czasie nie ma śladu osadu z kamienia czy jakiegokolwiek zacieku.
Płytki ceramiczne, kabinę prysznicową łatwiej wyczyścić przy użyciu butelki ze spryskiwaczem. Najlepiej wlać do butelki ocet nierozcieńczony bo jak wiadomo i tu powierzchnie mają nieustanny kontakt z wodą.
Zapach octu choć szybko wietrzeje to jednak wielu odstrasza. Aby sprzątanie przy jego pomocy stało się przyjemniejsze można zrobić sobie ocet o zapachu owoców cytrusowych.
Jak zrobić taki ocet ?
Wykorzystujemy do tego celu niepotrzebne zwykle skórki z cytrusów np. pomarańczy, cytryn, mandarynek , grejpfrutów. Skórki umieszczamy w szklanym naczyniu, u mnie jest to duży słój. Zalewamy całość octem spirytusowym i zamykamy naczynie, po czym odstawiamy na co najmniej dwa tygodnie od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Można w początkowej fazie dokładać skórki, jeśli akurat nam się trafią po zjedzeniu np. mandarynki.
Po dwóch tygodniach należy ocet przelać przez sitko a skórki wyrzucić.
Mamy już gotowy ocet o zapachu cytrusów a kwasy ze skórek będą potęgowały efekt czyszczenia. Samo sprzątanie będzie o wiele przyjemniejsze niż przy zastosowaniu zwykłego octu.