Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica ) lub
pokrzywa żegawka (Urtica urens ) te dwa gatunki występują dość powszechnie, choć gatunków pokrzywy jest o wiele więcej.
Surowcem zielarskim są:
- młode liście zbierane ze szczytowej części roślin przed kwitnieniem ( wykorzystujemy zarówno świeże liście jak i suszone ),
- korzenie pokrzywy ( wykorzystujemy suszony korzeń ) na bóle reumatyczne, stany alergiczne – katar sienny.
Jakie ma zastosowanie?
Ogólnie wzmacnia odporność , ma działanie moczopędne, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, ułatwia wydalanie większych ilości chlorków, mocznika i innych szkodliwych substancji, stosowana jako lek przeciwzapalny w przebiegu chorób reumatycznych i stanów zapalnych stawów, wpływa korzystnie na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, pomocna przy problemach z krążeniem, poprawia przemianę materii, poprawia apetyt, oczyszcza organizm z toksyn, pozytywnie działa na trzustkę, wątrobę i żołądek, obniża poziom cukru we krwi, posiada właściwości bakteriobójcze i odkażające.
Co zawiera pokrzywa?
Oczywiście jest źródłem dużej zawartości żelaza, poza tym zawiera
minerały takie jak fosfor, mangan, krzem i wapń a także witaminy B1, C, E, K. Zawiera kwasy organiczne ( mrówkowy, octowy, glikolowy, szczawiowy) oraz fenolokwasy i aminy biogenne takie jak acetylocholina, histamina czy serotonina a także znaczny procent chlorofilu.
NAPAR Z LIŚCI (świeżych lub suszonych ) ogólnie wzmacniający:
Wsypać do szklanki 1 łyżkę rozdrobnionych liści pokrzywy, zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem około 10 minut. Pić z umiarem, nie więcej niż trzy razy w ciągu dnia ponieważ pokrzywa ze względu na działanie moczopędne może wypłukać zbyt duże ilości soli mineralnych z organizmu.
SOK ZE ŚWIEŻEJ POKRZYWY na poprawę samopoczucia i zwężenia naczyń krwionośnych pić 3 razy dziennie od 2 do 3 łyżek.
NALEWKA Z KORZENIA POKRZYWY
na bóle reumatyczne:
3 łyżki suszonego, rozdrobnionego korzenia pokrzywy zalać 0,5 l wódki i pozostawić na 7 dni.
Nalewką nacieramy bolące miejsca.
Na bolące miejsca dobrze jest również przykładać świeże liście pokrzywy, pomimo tego że patrzą.
WYWAR Z KORZENIA POKRZYWY
jako środek łagodzący objawy alergii w tym katar sienny:
2 łyżki suszonych korzeni pokrzywy zalewamy 1/2 litra wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Napar odstawiamy do wystygnięcia i odcedzamy. Pijemy dwa razy w ciągu dnia po jednej szklance lub dzielimy na 4 porcje. Smak można poprawić dodając miodu.
W KUCHNI:
Świeże liście pokrzywy można wykorzystać również w kuchni jako dodatek do sałatek, zup, soków, koktajli.
NA WŁOSY I TWARZ:
Wywar z korzenia pokrzywy lub napar z liści można stosować również jako płukankę do włosów ( działa wzmacniająco, przyspiesza wzrost włosów, zapobiegania wypadaniu i nadmiernemu przetłuszczeniu ). Stosowanie naparu z liści do przemywania cery, poprawia jej stan i leczy podrażnienia ( polecane dla cery trądzikowej, tłustej a także naczynkowej ).
Pokrzywy nie należy spożywać w przypadku nadmiaru żelaza w organiźmie natomiast osoby z przewlekłą chorobą nerek powinny skonsultować się z lekarzem. Kobiety mające problemy z chorobami narządów rodnych, nie powinny spożywać pokrzywy.
W przypadku stosowania ziół jak zwykle należy zaczerpnąć dokładnych informacji z fachowej literatury lub skorzystać z porady kompetentnego zielarza.